Jarní „očista“ podle Ájurvédy

Máme za sebou zimu, které vládla dynamická, chladná a studená energie váta. Nyní se pomaloučku překlenujeme do jara a s tím přichází i přirozená potřeba od těžších a hutných zimních jídel odlehčit, trochu pročistit tělo a zejména pak trávení. V tomto období jakoby se roztrhl pytel s různě skloňovanými slovy jako „očista“, „detox“ nebo „půst“. Ale zachovejte chladnou hlavu a nepouštějte se hned do všeho, co zrovna zkouší vaše kamarádka. Může vám to možná spíš ublížit než pomoci. Vždy je potřeba brát v úvahu naši aktuální konstituci, situaci a mentální nastavení. To, co je pro jednoho lékem, může pro druhého býti jedem. Zvlášť lidé typu váta mají často sklon vyzkoušet všechno, a do všeho, včetně půstů a očist, se pouštět opravdu po hlavě bez větší předešlé úvahy a vyhodnocení aktuální situace. To jim pak naopak bere energii i potřebný klid.

Ájurvéda říká, že jaro začíná tehdy, když je „cítit ve vzduchu“. Takový ten první závan jara. Někdy to může být klidně už v polovině února. Nenechme se ale zviklat a na odlehčení jídelníčku si počkejme až na dobu, kdy bude venku opravdu teplo a slunce nám bude dávat energii potřebnou pro výdrž a motivaci. Snaha o dodržování jakýchkoli omezení ve stravě v době, kdy venku ještě vládne zima, může přinášet pouze pocity nespokojenosti a sklony k chmurám. Jaro je obdobím, kdy se vlády ujímá dóša KAPHA (čtěte „kafa“). Skládá se z elementů vody a země. Pokud smícháte vodu se zemí a necháte je stát, země se usadí na dno a voda zůstane stát na ní. Proto, aby kapha fungovala tak, jak má, potřebuje neustálý pohyb, promíchávání vody se zemí. Jinak způsobuje stagnace tekutin v těle, otoky, ucpané dutiny či přibírání na váze. Lidem s převažující dóšou kapha jarní očista nejvíce prospěje.

Nemusí jít o žádné drastické zákazy, půsty ani očistné techniky. Pokud na sebe budeme příliš přísní, může to naše tělo dostat do stresu, a to pak bude do organismu vyplavovat škodliviny, které ho mohou intoxikovat. Pokud se celoročně stravujete hezky, uvážlivě a pravidelně, trávení funguje optimálně, nebude třeba činit příliš velké zásahy. Pokud ovšem vaše trávení nefunguje zcela dobře, jíte hodně mimo domov, stravujete se ve spěchu, jíte polotovary, smažená jídla, hodně cukru a třeba i alkohol, pak bude možná třeba zásadnějších změn.

  • Obecně lze doporučit omezení masa a výrobků z něj na jeden až dva týdny. Je možné vynechat také mléčné výrobky, které mají sklon zvyšovat kaphu. Zkuste se vyhnout také bílé mouce a cukru. Samozřejmostí by mělo být vynechání alkoholu a také jakýchkoli povzbuzujících nápojů.
  • Do jídelníčku zařaďte rýži basmati v kombinaci s červenou čočkou nebo mungo fazolkami ve formě klasického ajurvédského jídla „kičadi“. Jezte hodně tepelně upravené zeleniny, té syrové se zatím vyhněte. Snídejte kaše s tepelně upraveným ovocem nebo klidně zeleninovou či luštěninovou polévku.
  • Zaměřte se opět na pravidelnost v jídle, jezte třikrát denně (plus malá odpolední svačinka, je-li třeba pro překlenutí delšího času mezi jídly) čerstvě připravené, teplé jídlo. Dejte tělu dostatečný čas na strávení každého jídla. Odlehčení můžete doplnit bylinnými odvary. Vhodná je kopřiva nebo ostropestřec mariánský. Skvělým nápojem pro snížení kaphy a podporu trávení je odvar z čerstvého zázvoru. Můžete do něj přidat i trochu kurkumy, citron a med.
  • A v neposlední řadě nezapomeňte na laskavou péči o své tělo i mysl. Dopřejte si masáže, procházky v přírodě, meditujte a užívejte si maličkostí, které vám život nabízí. Žijte teď a neupínejte se k „až“. To souvisí i s tím, že není třeba dávat si velké a nereálné cíle a pak být zklamaný. Ale naopak! Ocenit se za jakoukoli, byť i malou změnu k lepšímu, kterou se vám podařilo udělat.

Přeji vám k domu dostatek sil i odhodlání 🙂

Text a foto: Lucie Martinová