Imunita z pohledu Ájurvédy

Imunita – v tuto dobu asi jedno z nejvíce skloňovaných slov. Pojďme se na ni ale podívat ve světle Ájurvédy.

Všichni víme, že imunita není něco, co bychom měli vytáhnout z rukávu, když to zrovna potřebujeme. Ba naopak, je to něco, co je třeba pěstovat dlouhodobě. Na dobrou obranyschopnost je třeba myslet v průběhu celého roku a ne jen v době, kdy ji potřebujeme jako ochranný štít proti nepříteli. Jinými slovy, ten, kdo o sebe a svou životní sílu, jiskru, kterou v Ájurvédě nazýváme ódžas, pečuje dlouhodobě dobře, může se na svou imunitu spolehnout i v časech náročnějších. Jsou situace a období, kdy je třeba o tuto esenci pečovat důkladněji. Mezi ně patří například přechody mezi ročními obdobími, náročné životní změny, cestování, stěhování, doba detoxikace či půstu, chřipková období, nebo třeba období zásadních společenských změn, ve kterém se nacházíme právě nyní.

 

Má-li člověk silné ódžas, vyzařuje z něj síla a pozitivní energie, a jen málokdy je nemocný. Tvorbu ódžasu ovlivňuje především kvalita trávení. Jestliže trávení nefunguje dobře, tvoří se v těle áma (toxiny, odpadní látky metabolismu). Důležité je konzumovat vždy čerstvě připravené, ideálně tepelně upravené jídlo ze základních surovin v co nejvyšší kvalitě. Důležité je také vyhnout se přidaným látkám, konzervantům, barvivům i přidanému cukru. Jíst bychom měli pravidelně a jen tehdy, když pociťujeme hlad. Popíjení teplé (převařené a trochu zchladlé) vody v průběhu dne nás zbavuje nánosů ámy a udržuje zdravý trávící oheň (agni). Vhodné je také dopřát tělu půst, nechat rozestup mezi večeří a snídaní alespoň 12 hodin a někdy vynechat pevnou stravu i déle.

 

Dalším důležitým faktorem je denní režim. Pravidelný režim posiluje imunitu a zklidňuje nervový systém. Zásadní vliv má naše psychická pohoda. Dlouhodobý stres, negativní emoce, úzkosti a strachy snižují tvorbu ódžas. Proto je velmi důležité udržovat se v dobré psychické a duševní pohodě, praktikovat duševní hygienu, zařadit různé dechové techniky či meditace, myslet pozitivně a nenechat se stáhnout strachem a obavami, které jsou v tuhle chvíli všude kolem nás. Pohybová aktivita, ať už se jedná o cvičení jógy či svižnou procházku v přírodě, by měla být nedílnou součástí každého dne. Nikdo asi nepochybuje o tom, že pohyb je pro naše zdraví zásadní. Když dlouho sedíme a nehýbeme se, všechny procesy v těle se zpomalují, krev i lymfa stagnuje a svaly se zkracují. Pohyb přináší život a radost do všech tkání našeho těla. To, co pro sebe můžeme udělat opravdu kdekoli a kdykoli, je dobře dýchat. Neexistuje v těle systém, na který by dech neměl vliv. Alespoň párkrát za den si vzpomeňte na to, abyste se několikrát dostatečně nadechli a vydechli.

 

Ájurvéda také doporučuje olejové masáže (více viz minulý příspěvek), které mají vliv nejen na výživu a regeneraci kůže, ale působí velmi zklidňujícím účinkem na naši psychiku. Jak víme, tělo a mysl jsou neoddělitelné nádoby, proto je třeba pečovat o obojí. Nemáte-li čas na masáž celého těla, zařaďte alespoň každodenní masáž plosek nohou nahřátým sezamovým olejem. Mezi některé podpůrné prostředky pro posílení imunity patří například zlaté/kurkumové mléko (recept najdete v předchozím příspěvku blogu). Amla neboli Amalaki, která je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu C, proto je vhodné ho zařadit třeba ve formě kapslí.

 

Ájurvéda říká, že abychom zůstali zdraví, musíme si udržet schopnost usmívat se jako nevinné dítě J. A to je podle mne to nejdůležitější!

Text a foto: Lucie Martinová