Zima…chladné dny, sucho, vítr. Slunce vychází stále ještě pozdě a zapadá brzy. Dny jsou krátké a jaro v nedohlednu. Jak si z tohoto období, které se zdá možná už nekonečné, můžeme udělat alespoň trochu čas, který budeme mít rádi? Zaměřme se na sebe. Na péči o své tělo, mysl i duši. Nemusí jít o nic velkého. Naopak spíš o maličkosti, které dělají velké věci svou každodenností.

Zde nabízím pár tipů, které vám mohou pomoci zvládnout zimní období lépe. Nejde o to začít dělat najednou všechny z nich. Ale vybrat si třeba jen jeden, a ten zařadit do svého běžného dne. Opravdu, jedna věc bude ažaž! Říká se, že abychom si z něčeho udělali rituál, je třeba to dělat pravidelně každý den po dobu alespoň jednadvaceti dní. Tak zkuste a uvidíte!

  • Jezte třikrát denně pouze teplé jídlo a ideálně vždy ve stejný čas. Ať už u vás převládá jakákoli z dóš, v zimním období vsaďte na teplé jídlo. Ráno je nejvhodnější čas pro snídani ve formě kaše nasladko či naslano mezi 7 a 9 hodinou. Občas je možné kaši obměnit teplou snídaní ve formě vajec nebo opéct pečivo (opět teplé J) a namazat třeba zeleninovou či luštěninovou pomazánkou. Krémová polévka či vývar jsou také vhodnou volbou.Obědvejte mezi 12 a 14 hodinou. Přesně v ten čas, kdy je slunce na obloze nejvýše, vaše trávení funguje na plné obrátky a je připraveno přijmout hlavní a tedy i největší jídlo dne.Teplou večeři zkuste mít nejpozději mezi 18 a 19 hodinou tak, abyste vše strávili před ulehnutím. Budete-li jíst vždy přibližně ve stejnou dobu, vytvoříte pro své tělo návyk, bezpečnou kotvu. Bude vědět, kdy přijde „palivo“, a bude se tak moci více zklidnit a uvolnit. Je to ale i o tom, že musíme sebe postavit na první místo a naučit se plánovat dopředu.
  • Pijte teplou vodu. Ajurvéda říká, že bychom vodu měli vařit v hrnci na plotně alespoň deset minut jemným varem. Pak ji nalijte to termosky a usrkávejte v průběhu dne. Voda by měla být tak horká, že je třeba ji před napitím foukat. Pití horké vody mezi jídly napomáhá dobrému trávení a čistí střeva.
  • Olejujte se. V zimním období, kdy převládá všude kolem dóša váta, má naše kůže sklon k vysychání. Suchá kůže i sliznice jsou potom daleko náchylnější. Dopřejte si jednou za čas olejovou masáž nebo sami sebe potřete spoustou nahřátého (ne však horkého) sezamového oleje. Ideálně si potom na chvíli lehněte třeba na starý ručník a nechte co největší množství oleje vsáknout do kůže, a pak osprchujte teplou vodou. Další možností je po namazání vlézt do teplé vany a relaxovat. Po koupeli se zabalte do županu a jen odpočívejte nebo běžte spát. Nedělejte už nic náročného. Olej vaši kůži příjemně vyživí, pomůže odplavit toxiny a zároveň uklidní vaši mysl.
  • Dostatečně spěte. Nemyslím tím víkendové dospávání, ale nastavení režimu spaní tak, abyste chodili spát kolem 22 hodiny a vstávali mezi 6 – 7 hodinou ráno. V zimě přirozeně potřebujeme spánku o něco víc. Opět si ale neklaďte nesmyslné cíle. Pokud jste doteď byli zvyklí chodit spát po půlnoci, zkuste nejprve posunout dobu ulehání na půlnoc. Po týdnu na půl dvanácté, po dalším týdnu na jedenáct a tak dál, až se postupně krůček po krůčku dostanete na +- desátou večerní. I přeučené noční sovy na skřivaním režimu velmi dobře prospívají J.
  • Vyzkoušejte kurkumové mléko. Nejen když na vás něco leze, ale i jen pro vytvoření příjemného rituálu před usnutím. Kurkuma má na naše tělo opravdu blahodárný vliv a tento nápoj tiší vátu tím, že je teplý, jemný, krémový a sladký. Stačí v kastrolu ohřát mléko (kravské či mandlové, ovesné,…), přidat půl lžičky kurkumy, špetku skořice, špetku pepře a povařit. Když trochu zchladne, přidáme med podle chuti a – kdo chce – i půl lžičky ghí.
  • Vědomá aktivita pří úpadku energie. Zvlášť pokud jste člověk s převahou dóši váta, můžete vnímat v době okolo 15 a 16 hodiny jakýsi propad energie. Je to totiž vátovská denní doba. To pak máme většinou tendenci sáhnout automaticky po nakopávačích typu káva, dortík, čokoláda atd. Zkuste si tuto dobu včas zachytit svojí pozorností a udělejte nějaký svůj vědomý rituál. Aktivitu, u které budete vědomě přítomni. Ať už je to krátká procházka kolem domu na svěžím vzduchu, či to, že si třeba v práci půjdete vědomě uvařit čaj, na chvíli se zastavíte, zavřete oči a několikrát nadechnete a vydechnete…
  • Zařaďte bleskové meditace. Meditace nemusí být prováděna jen ve zkříženém sedu na podložce. Využijte jakoukoli chvilku zastavení i pro své vnitřní zastavení a porozhlédnutí se po vnitřní krajině. Může to být před tím, než vkročíte do práce, když stojíte na červené, když jedete ve výtahu…Nalaďte se na to, co cítíte svými smysly, jak se cítíte uvnitř, jaké myšlenky zrovna teď přicházejí a zkuste vše vnímat a přijímat takové jaké to je. V opravdovosti, bez příkras i zbytečného kritizování. Naučte se vkládat do svých dnů pauzy pro doznění, vstřebání toho, co jste prožili, a pro vytvoření prostoru pro nové.
  • Najděte si každý den chvilku, kdy budete jen sami se sebou v tichu. Kdy budete moci naslouchat vnitřnímu hlasu svého já. Kdy se můžete spojit s tím, kým opravdu jste, pokud se nesnažíte vyhovět něčí představě nebo očekávání.

Text a foto: Lucie Martinová