Opět je tu doba, kdy jsme odkázáni na jógovou praxi v domácím prostředí. Není to stejné, jako sbalit doma podložku, předat děti partnerovi a odejít s tím, že máme pro sebe více, jak hodinu času na to být sami se sebou na podložce i mimo ní.

Doma je to jiné, je mnohem těžší najít v sobě disciplínu a podmínky podložku rozbalit, i když si to každé ráno slibujeme. Přesto pojďme to zkusit. Zapomeňte na některá „klišé“, která máme s jógovou praxí spojená a běžte do toho tak, jak vám vaše situace umožňuje. Tady je pár našich tipů…

  • Zapomeňte na to, že musíte praktikovat každý den. Stačí, když si uvědomíte, jak často jste chodili k nám do studia – jednou týdně? dvakrát?  Podle toho si nastavte i domácí praxi. Třeba zkuste dodržovat ty časy, které jste měli v rozvrhu vyhrazené před tím, domluvte se na nich se zbytkem rodiny, že vám vytvoří časový prostor i tak a pokračujte ve své praxi, jak jste zvyklí.
  • Zapomeňte na, že vaše praxe musí trvat 60 minut, jinak to nemá cenu. Každá, jakkoli dlouhá nebo krátká praxe má smysl! A raději si dopřejte 3x týdně 20 minut, než jednou týdně 60, na které vám nakonec nevyjde čas… Záměrně připravujeme videa v časovém rozmezí 10 – 40 minut, protože z vlastní zkušenosti víme, že je doma snadnější najít kratší časové úseky. A pokud máte čas na delší praxi, můžete si spojit dvě lekce dohromady.
  • Zapomeňte na to, že na praxi musíte mít vyhrazené klidné místo, plné svíček a sošek Buddhy. Samozřejmě je moc fajn, když máte doma místnost, do které se můžete zavřít, máte v ní klid, prostor i útulné prostředí. Ale v realitě malého bytu nebo přítomnosti malých dětí, tohle zkrátka nefunguje. Jak jsme se s tím popasovaly my lektorky, které máme taky malé děti? Jednoduše. Rozbalte podložku přímo uprostřed obýváku. Děti budou ze začátku zvědavé, polezou vám na podložku, budou vás rušit, ale zkuste je buď do cvičení zapojit, nebo naopak na ně nereagovat ale ani je neodhánět a dál si cvičte po svém. Děti to za chvilku přestane zajímat a půjdou si po svém, partner uvidí, že to myslíte vážně a třeba děti zabaví sám, zkrátka postupně to vaše okolí přijme a nechá vám prostor si zacvičit.
  • Zapomeňte, že musíte praktikovat stejný styl, ve stejný čas a se stejnou lektorkou. Praktikujte kdykoli, kdy máte chuť, čas a potřebujete to! Využijte tuto dobu k tomu, že vyzkoušíte i jiné styly – třeba ty pomalejší, pokud upřednostňujete dynamické, možná zpomalení a odpočinek je právě to, co teď potřebujete. A naopak, pokud většinou chodíte na jemné večerní lekce a máte i pocit, že v tuto dobu je o to víc potřebujete, možná budete překvapeni, jak dobře vám udělá rozproudit energii dynamickou lekcí po ránu. Užijte si pestrost jógy, kterou vám nabízí.
  • A pokud byste chtěli zkusit i něco úplně jiného, co třeba domluvit si s některou lektorkou privátní online lekci? Můžete s ní napřímo konzultovat vaši praxi, zacvičit si dle vašeho přání, dopřát si jinou zkušenost J

Užijte si čas na podložce, kdekoli se právě teď nacházíte, tak jako my si užijeme čas před kamerou s vědomím, že jste na druhé straně.