Kobra versus pes s hlavou vzhůru

Tyto dvě úžasné pozice praktikujeme během každé „vinyasy“. A že jich občas není málo. Většinou si zvolíme jednu nebo druhou, ale často se jejich technika plete a není pak poznat, kterou variantu jste právě zvolili. Proto si je trochu blíž rozebereme…

Obě pozice patří do kategorie záklonů a výchozí pozice je vleže na břiše na podložce. Kobra je vhodnější pro začátečníky a osoby s problémy s páteří. Můžete v ní totiž snadněji přizpůsobit hloubku záklonu a otevření hrudníku a není třeba tolik síly v pažích. Pes s hlavou vzhůru je pokročilejší pozice, která vyžaduje silnější paže, zdravá zápěstí a určitou otevřenost v hrudníku a ramenou. Je tedy obecně lepší začínat s kobrou a postupně jak sílí a otvírá se tělo přecházet do psa s hlavou vzhůru. Pokud praktikujete již běžně psa s hlavou vzhůru, je i tak dobré v úvodních vinyasách zařazovat nejprve kobru a připravit tak tělo na intenzivnější otevření v psovi. Případně pokud s psem s hlavou vzhůru teprve experimentujete, nebo v daný den nemáte dostatek síly, můžete je v průběhu lekce kombinovat a libovolně střídat. Vaše tělo ocení obě varianty!!

Kobra – začínáme vleže na břiše, nohy jsou natažené na zemi včetně nártů. Dlaně položíme vedle hrudníku, ale mohou být i více vpředu pod rameny. S nádechem se dlaněmi odtlačíme od podložky a otevřeme hrudník a ramena, pohled směřuje přirozeně dopředu, podle toho, jak moc se dokážeme otevřít. Lokty při tom držíme u těla. Nohy a stydkou kost přilepte do podložky a čerpejte z nich další oporu v pozici. Pokud je naše tělo připravené, můžeme hrudník i ramena otevřít do široka a paže se skoro propnou. Pozor ale na jejich úplné propnutí! Často začátečníci dělají tu chybu, že paže úplně propnou, ale spíše se přitom opřou do loktů a ramen a v podstatě je v pozici drží tyto klouby a ne svaly. Většinou se přitom i zlomí v bedrech. Z této varianty je pak mohou bolet záda, zápěstí i lokty, proto pozor na to, abyste vždy zapojovali svaly na pažích a ne klouby!

Pes s hlavou vzhůru – pokud začínáte vleže na břiše, tak položte dlaně až skoro na úroveň pasu a s nádechem se zvedněte na dlaně a nárty. Hrudník je otevřený a je víc vpředu než paže, nohy jsou propnuté a nejsou na zemi! Opíráte se jen o dlaně a nárty! Pohled je dopředu nebo může být i trochu vzhůru, ale pozor na přílišné zalomení hlavy. Pokud máte problémy s krční páteří, tak vám to může spíše ublížit než pomoci. Pokud jdete do pozice z kliku, tak je třeba překlopit nohy přes prsty a s výdechem se trochu vysunout dopředu, abyste měli správné postavení paží a mohli rozevřít hrudník do záklonu. S výdechem vtáhněte břicho dovnitř, překlopte prsty u nohou a přejděte do psa s hlavou dolů.

Přínos pozic: obě pozice posilují páteř a záda, paže, zápěstí a hýždě, zlepšují posturu, otvírají hrudník a ramena, stimulují činnost břišních orgánů, otvírají plíce a srdce, uvolňují stres i mírné deprese.

Kontraindikace: pozice nepraktikujte v těhotenství, při akutních bolestech zad (hlavně v bedrech), při syndromu karpálních tunelů (bolavá zápěstí), při bolestech hlavy.

 

Autor a foto: Dana Beierová