Hormonální jógová terapie je pro všechny! 

Několikrát ročně u nás ve studiu pořádáme kurzy hormonální jógové terapie s certifikovanou lektorkou Míšou Zouharovou. Tyto kurzy jsou velmi vyhledávané, protože hormonální jógová terapie je nejen „ v kurzu“, ale hlavně je velmi prospěšná – jak pro ženy, tak i pro muže! Abychom vám tento koncept více přiblížili, trochu jsme Míšu vyzpovídali.

Míšo, co to vlastně je hormonální jógová terapie? 

Hormonální jógová terapie (HJT) pro ženy je propracovaná a ucelená sestava cviků, které pomáhají harmonizovat hladinu hormonů v ženském těle. HJT pracuje s celým tělem, nejvíce se však soustředí na aktivaci vaječníků, hypofýzy, štítné žlázy a nadledvinek.  Autorkou této báječné sestavy je brazilská jógová terapeutka Dinah Rodrigues, která vytvořila také HJT pro muže a HJT pro diabetiky. Dle mého názoru se jedná o skvělý nástroj pro udržení ženského zdraví. Sama sestavu cvičím pět let a to jsem ještě nedosáhla pomyslné hranice 35 let, kdy hormonální hladina začíná u žen pomaličku klesat.

Pro koho je tedy vlastně určená? 

HJT je určena pro dospělé ženy jakéhokoli věku. Můžeme cvičit preventivně a podpořit tak náš celkový zdravotní stav, zvýšit pružnost těla, pohyblivost kloubů, harmonizovat metabolismus a vylepšit tvar postavy, stav pleti i posílit naši imunitu. Původním cílem terapie, která vychází z fyziologie a jógových technik, bylo pomoci ženám, které trpí důsledky snížené hladiny hormonů v průběhu menopauzy. Praxí se však pozitivní výsledky ukázaly i u mladších žen, které trápily potíže s menstruací, s ovulací, s hormonální nerovnováhou po porodu či po vysazení antikoncepce nebo při velké stresové zátěži. HJT pomáhá i ženám, které se chystají otěhotnět jako podpora a příprava na početí. 

Zmínila jste muže. Existuje tedy i podobná sestava pro muže?

Na žádost manželů a partnerů, kteří pozorovali, jak jejich něžné protějšky „rozkvétají“, vymyslela Dinah sestavu pro muže. I pro muže jsou cviky sestaveny tak, aby co nejvíce působily na žlázy s vnitřní sekrecí, a tak optimalizovaly hladinu hormonů (hlavně testosteronu) v těle. Pravidelné cvičení sestavy pomáhá mužům při syndromu vyhoření, při nespavosti a velmi výrazně pomáhá zlepšit výsledky spermiogramu. Blahodárně působí na celkový zdravotní i psychický stav a posiluje imunitní systém.  I pánové dostanou na kurzu skripta k pohodlnému domácímu cvičení.

Zpátky k ženám – existují nějaké kontraindikace nebo omezení, kdy nepraktikovat?

Jsou určité životní etapy a zdravotní kontraindikace, kdy bychom sestavu cvičit neměly. Určitě necvičíme, jakmile zjistíme, že jsme těhotné. Kontraindikací je pokročilá endometrióza, onkologické onemocnění hormonálního původu, pokročilá osteoporóza, srdeční potíže či větší myom. Po operacích bychom si měly dopřát dostatek času na rekonvalescenci a máme-li zvýšenou funkci štítné žlázy, je třeba informovat lektorku. O zdravotním stavu vždy, prosím, informujte svou lektorku.

Proč se učí v kurzech a ne v klasických lekcích?

Každá pozice v sobě nese více technik, které je třeba precizně provádět ve stanoveném pořadí, aby byl dosažen účinek. Proto je více než vhodné naučit se sestavu pod vedením certifikované lektorky, která byla samotnou Dinah prověřena jak ze znalostí fyziologie, psychologie, techniky samotné sestavy, ale i schopností naučit a správně předat sestavu dál. Z kurzu si dámy odnesou přehledná skripta pro pohodlné domácí cvičení.

 Jak často bych sestavu měla cvičit a musím cvičit vždy celou sestavu? Kolik času mi to zabere?

Cviky jsou jednoduché a mohou je cvičit i ženy bez předchozích zkušeností s jógou. Sestava zabere půl hodinky a cvičit bychom měly alespoň 3 – 4 x týdně. Náš víkendový kurz v Poděbradech je tradičně vypsán na 11 hodin a rozdělen do dvou dnů. Během této doby se společně s lehkostí a s úsměvem na rtech naučíme dechové techniky, jógové pozice a vizualizace, které propojují celou sestavu HJT. Dále si osvojíme i protistresové cviky a dechové techniky, které nejsou součástí sestavy, ale jsou milou Dinah doporučovány jako prevence stresové zátěže, která se neblaze podepisuje na našem zdraví.

 Jak spolehlivá “metoda” to je? Opravdu mi pomůže?
HJT pomáhá omlazení těla i mysli. Je mi velkou ctí, že mohu tuto jedinečnou metodu předávat ženám již několik let. Ze zpětné vazby, kterou od absolventek kurzů mám, dochází ke zlepšení fyzického i psychického stavu již v průběhu kurzu. Dále mě velmi těší zprávy o očekávání vytouženého miminka či o zlepšení celkového průběhu menstruace i ovulace. Nepříjemné stavy v období menopauzy jsou výrazně eliminovány (snižuje se četnost a intenzita návalů a pocení). 

V průběhu kurzu ženy velmi ráda motivuji a inspiruji poznatky a zkušenostmi z vlastní praxe. A těším se na společně strávený čas v krásném prostoru poděbradského jóga studia. 

Míšo moc děkujeme za rozhovor a přejeme Vám spoustu spokojených klientek i klientů ☺.

O Michaele Zouharové

Míša je certifikovanou lektorkou Hormonální jógy podle brazilské psycholožky Dinah Rodrigues a zároveň i lektorkou hatha jógy. Míša je zastáncem pozitivního myšlení a nespočetněkrát se přesvědčila, že síla myšlenky má zázračnou moc. Miluje práci s lidmi, procházky v přírodě a užívaní si svého život tady a teď. Sestavu HJ si sama cvičí téměř denně již 5 let a je jejím nadšeným zastáncem.