Sauča – první z cyklu nijám
Začátek školního roku je pro mnohé z nás stejně významný jako začátek roku kalendářního. Začíná “nová sezóna” – ať už školní (pro děti školou či školkou povinné a jejich rodiče), pracovní (začínají nové projekty po dovolených) nebo i soukromá (navracíme se nebo začínáme aktivity, které jsme přes léto opustili), zkrátka najíždíme do nových rytmů a pořádků.
A s pořádkem souvisí první nijáma, kterou si v tomto seriálu nijám představíme. Nijámy jsou druhým stupněm jógové cesty, následují po jámách, které jsme si představovali v minulých článcích. Jedná se pět etických kodexů osobního charakteru, ze kterých první je sauča. Sauča znamená čistotu, a to jak vnější, tak vnitřní.
Ano, jako první nás napadne osobní hygiena, která sem určitě patří. Všichni to známe, jak je nepříjemné, když vedle vás na podložce praktikuje někdo, kdo vám zrovna “nevoní”, nebo naopak kdo voní až příliš intenzivně (i tady platí “všeho s mírou”). Tělesný odér není to jediné, co může rušit praxi ostatních, ale i silný parfém.
Důležitým aspektem je i vnitřní očista. Třeba to, co jíme. Utváří naše fyzické i psychické tělo – zda máme dost energie, klidnou mysl a tělo plné nebo naopak prosté toxinů, růstových hormonů, chemikálií a pod. Proto mnozí jogíni volí cestu bio potravin nebo potravin z místních či ověřených zdrojů, aby minimalizovali jejich negativní dopad na tělo i mysl. K vnitřní očistě patří i čistota a pořádek v naší hlavě a nervové soustavě. Pravidelné dechové a meditační techniky nám pomohou vyčistit nahromaděný stres a jiný psychický odpad. Proto nezapomínejme na dechovou či meditační praxi, neberme ji jako “doplněk” naší jógové praxe, ale naopak jako její důležitou součást.
Do sauči můžeme zahrnout čistotu a pořádek nejen v sobě, ale i kolem nás. Mnohem lépe se nám praktikuje, pracuje, raduje, dýchá a miluje v prostředí, které je zbavené všeho nepotřebného a nesloužícího. Všimněte si sami na sobě, zda se Vám lépe pracuje či studuje v místnosti, která je rozházená, zaprášená, v chaosu? A zda k tomu, abyste mohli být produktivní, nevygruntujete nejprve celý byt či kancelář? Říká se, že prostředí kolem nás odráží stav naší mysli. Pokud máme kolem sebe zmatek a nepořádek, máme většinou zmatek a chaos i v naší hlavě. A teprve až uklidíme prostor, ve kterém se nacházíme, pak začnou myslí proudit kreativní, konstruktivní a inspirující myšlenky.
Stejné je to i při jógové praxi. Špatně budeme hledat klid, uvolnění a jednotu v neuklizené, špatně vyvětrané, stísněné místnosti. Ale v prostoru, který je plný vzduchu, čistoty a uspořádanosti se bude naše praxe odvíjet plynule, přirozeně a s lehkostí. Proto je doporučována před praxí alespoň dvouhodinová pauza od jídla (zvláště toho těžkého, zprocesovaného, apod), připravit (chápej uklidit:-)) prostor na cvičení včetně podložky, zapálit svíčku, která pomáhá čistit prostor, dát si sprchu, obléct oblečení vhodné pro praxi a pak s pocitem čistoty vnitřní i vnější vstoupit na podložku.
Proto, pokud je pro Vás září obdobím nových začátků, dejte si tu práci a ukliďte si prostor kolem Vás i uvnitř Vás. Učíme to už naše děti, aby do školních povinností vstupovali připravené – měli obalené a podepsané učebnice a sešity, ořezané tužky, nakoupené nové pomůcky, a další. Inspirujme se tím, co učíme je. Ukliďme si kolem sebe, ale i v sobě. Odstraňme z těla, mysli i prostoru kolem sebe vše, co už nám neslouží, a vytvořme prostor pro kreativní práci, spokojený domov, inspirující jógovou praxi, pevné zdraví, prostě pro život, který chceme žít.