Iris Mertová

lektorka vinyasa flow jógy

Iris cvičí vinyasa flow jógu, má ráda dynamiku a spojení ásan s rytmem dechu. Flow přizpůsobuje úrovni jogínů-klientů a díky jejím dalším aktivitám vede lekce zaměřené pro sportovce. Iris od dětství sportuje a posledních 7 let jsou její láskou vodní sporty. K těmto sportům je jóga skvělou kompenzací. Její praktikování zlepšuje koncentraci, posiluje méně využívané svaly, regeneruje přetížené, funguje jako prevence zranění a celkově zefektivňuje samotný výkon.

V každém z nás je touha po štěstí a jóga může být právě tou cestou ke spokojenému životu. Pro Iris je jóga nejlepším přítelem a učitelem. Tréninkem i životním stylem. Usnadňuje rozhodnutí, učí poslouchat sebe i druhé a vidět zdánlivě skrytý potenciál uvnitř nás i kolem sebe. Její krédo – míň chtít, víc věřit.

Jaká byla a je Tvá cesta jógy?

Jógu praktikuju 13 let a je mi nejpřirozenější dynamická vinyasa jóga. V posledních 3 letech mě nejvíce ovlivnila Veronika Ševčíková a Blanka Janíčková. Veronika mě dovedla k myšlence stát se instruktorem a u Blanky jsem studovala. Obě mě inspirovaly životním přístupem k sobě a vedením druhých.

Jaká je Tvoje nejoblíbenější jógová pozice?

Širšásana – stoj na hlavě. Trvalo mi půl roku, než jsem překonala strach se do této pozice dostat a o to víc v ní cítím. Širšásana čaruje s tělem a má skvělý vliv na mozek, ale dle slov André Van Lysebetha: prý „z idiota génia neudělá“. 🙂 A mám ji ráda také proto, že je jednoduše dobrý, postavit se občas na hlavu a podívat se na věc z druhé strany.

Jaký je Tvůj každodenní rituál?

Dopolední Chai Masala Tea, odpolední procházka se psem a Sankalpa před spaním.

Jaká kniha Tě inspiruje?

Michal Ajvaz – Návrat starého varana.

Jaké je Tvé srdeční místo?

Jedno místo u jednoho jezera pod jednou břízou. Nikdo tam nechodí, tak mu říkám „Moje“. Vracím se tu k dětství a srovnám si vždy vše, co je potřeba.

Která barva je barvou Tvého šatníku?

Když otevřu skříň, mám většinou pocit, že tam nic na sebe nemám. 🙂 Žádná barva mu     nevládne. Spíš jen jednoduchost.

Na čem ujíždí Tvoje chuťové buňky?

Na všem, co má šťávu.

Bez jaké věci nevyjdeš z domu?

Jakýkoli náramek a náhrdelník, většinou darovaný, ke kterému se zrovna váže můj život. A kámen. Kameny miluju.

Jak Ti, v současné životní situaci, nejvíc pomáhá jóga?

Zefektivňuje mi každý den a nejdůležitější benefit nacházím v lepší komunikaci s druhými.    Nemohu ovlivnit v životě mnoho věcí, ale mohu díky józe pracovat na sobě a krůček po     krůčku balancovat mezi sobě vlastní křehkostí a silným egem. Jedině tak lze jít intuitivně     středem a slyšet hlas svého srdce.