Eva Zikuda

Eva Zikuda

lektorka jóga pro zdravá záda a hravé jógy

Před 12 lety, po rozsáhlém úrazu páteře, Eva hledala způsoby, jak se nenásilně vrátit do “normálního” života a jakým způsobem pracovat s trvalými následky, které její tělo postihly.

Před úrazem vždy vyhledávala dynamické, rytmické a rychlé sporty, jóga pro ní byla proto velkým šokem. Ale na svoji první lekci šla k Daně Beierové, a postupně začala objevovat benefity pravidelného praktikování. Některé ásany vyžadují pro ní značné úpravy, některé nesmí praktikovat vůbec. Proto v jejích lekcích kombinuje poznatky z oblasti rehabilitace, jógy a funkčního cvičení. Eva se zaměřuje hlavně na zvládnutí efektivního zapojení středu těla (hlubokého stabilizačního svalového systému páteře), techniku správného dýchání a jeho rozvoj pro zlepšení zdraví a nápravu nevhodných pohybových stereotypů. Těchto znalostí využívá i při dětských hravých lekcích.

Jóga se stala nezbytnou součástí jejího života. Je veškerou vědomou činností během dne i noci, tedy i prostředkem, jak pomoci lidem ke zdravého pohybu i mysli.

Jaká byla a je Tvá cesta jógy?

Velké hledání, neustálé učení a sebepoznávání. Po rozsáhlém úrazu páteře, jsem hledala způsoby jak se nenásilně vrátit do “normálního” života a jakým způsobem pracovat s trvalými následky, které moje tělo postihly.

Jaká je Tvoje nejoblíbenější jógová pozice?

Adhó mukha švánásana (pes hlavou dolů) pro mě je opravdu odpočinková. V pozici protahuji celou přední část těla a posiluji zadní stranu těla, paže, rozvíjí hrudní dech, zvyšuje kapacitu plic a zmírňuje depresi.

Jaký je Tvůj každodenní rituál?

Ranní sprcha, většinou se snažím, aby byla chladná, ale v zimních měsících je to většinou náročnější.

Jaká kniha Tě inspiruje?

Ráda si listuji v Knize o štěstí od Matthieu Ricard.

Jaké je Tvé srdeční místo?

Amed na Bali a jedna lavička v Poděbradech na „Čábelně“:o)

Která barva je barvou Tvého šatníku?

Jednoznačně černá, ale našli bychom i pár denimových kousků a určitě i nějaké zelené.

Na čem ujíždí Tvoje chuťové buňky?

Na výborném zeleném čaji, ale i na kávě a čokoládě.

Bez jaké věci nevyjdeš z domu?

Bez brýlí, jak dioptrických klasických, tak dioptrických slunečních. Mám hodně dioptrií a ještě mi nedělá dobře ostré světlo, takže bez nich opravdu ani na krok.

Jak Ti, v současné životní situaci, nejvíc pomáhá jóga?

„Normálně“ žít a pohybovat se.