Kouzlo odpočinku & očistné techniky

Jóga je pro mne, mimo jiné, úžasným způsobem, jak se věnovat jen sobě a dopřát si přesně to, co mé tělo a mysl právě potřebuje. A mnohokrát je tomu tak, že potřebuji zastavit a odpočinout si, opečovat se.

Proto jsou důležitou součástí mé praxe relaxační pozice, které si nastavím podle potřeby tak, aby mi bylo hezky a pohodlno. Nejraději mám pozici blaženosti, která je na fotce, či klasickou pozici dítěte. V těchto relaxačních pozicích si dopřeji několik či i více minut, věnuji se jen dechu a uvolnění těla. Poté, co pozici opustím, je ten pocit nezaměnitelný.

Druhou, mou velmi oblíbenou, součástí jógové praxe jsou očistné techniky. Pravidelně ráno praktikuji nétí, neboli pročištění nosních partií. Konkrétně jala nétí, kdy se k pročíštění nosu využívá konvička s vlažnou slanou vodou.

Jala nétí je vcelku snadnou metodou, jak si pročistit a udržet zdravou nosní sliznici, kterou nám proudí vzduch do plic. Zvláště v tomto podzimním období je velmi prospěšné udržovat nosní dutinu v dobré kondici. Pročištění nosní dutiny má dobrý vliv na celou hlavou, a tak i na psychiku, spousta lidí se při pravidelné praxi cítí lépe i po této stránce.

Detaily o této technice včetně postupu najdete v článku tady.

Text a fotografie: Aneta Borovičková