Zima podle Ájurvédy

Určitě jste už někdy přemýšleli nad tím, čím to je, že se v průběhu roku cítíte různě, fyzicky i psychicky. Proč třeba v létě jste plní energie a máte chuť chodit ven a bavit se a v zimě byste se nejraději zachumlali pod peřinu a do jara nevylezli. Bylo by bláhové myslet si, že se budeme cítit stále stejně, když příroda kolem nás prodělává v průběhu roku tak obrovské změny. I my jsme součástí přírody, jen na to občas zapomínáme.

Ájurvéda je jedním z nejstarších léčebných systémů a je založena na přírodních zákonech. Jejím cílem není jen léčit nemoci, ale především jim předcházet a (znovu)nalézat fyzickou, emoční i duchovní rovnováhu.

Podle Ájurvédy je všechno – celý vesmír, Země, všechno na Zemi i naše těla tvořena pěti elementy – zemí, vodou, ohněm, vzduchem a prostorem. Vše je tvořeno (v různých poměrech) těmito prvky. Různé kombinace těchto elementů pak vytvářejí tři základní energetické principy, tzv. dóši – vátu, pittu a kaphu. Základem našeho zdraví je zachování harmonie díky správnému poměru všech tří dóš.

V každém ročním období vládne jedna z dóš. Zimě vládne energie VÁTA. Přebírá vládu pittě, která dominuje létu, a to už tehdy, kdy se začnou na konci srpna či v září objevovat první sychravé dny a chladná ráda. Tedy váta trvá od začátku babího léta přes celou zimu až to té doby, než se ve vzduchu objeví první závan jara. Váta se skládá z elementu vzduchu a prostoru, jejím principem je dynamika a pohyb. Mezi její vlastnosti patří lehkost, suchost, chlad, rychlost, drsnost, pohyblivost. Je velmi nestálá a rychle se vychýlí z rovnováhy, ovšem celkem rychle se do ní zase dokáže navrátit.

Dlouhodobým působením energie váty, tedy chladem a suchem, nejvíce trpí lidé s převahou této dóši. Jsou to většinou lidé s dlouhými štíhlými kostmi, slabším svalstvem, s menší životní silou, suchou a chladnou kůží, nepříliš výkonným imunitním systémem a nepravidelnou hladinou energie a trávením. Zimní disharmonie váty se ale dotýká i všech ostatních typů a jejich kombinací.

To, čeho je všude kolem nás a v nás dostatek, bychom už neměli dále zvyšovat, ale naopak uklidňovat, stabilizovat, vracet do rovnováhy.

Nerovnováha váty se může projevit jako suchost těla a sliznic, nepravidelné trávení, pocit studených rukou a nohou nebo přetížení nervové soustavy, příliš myšlenek, zmatená mysl. Hlavním sídlem této dóši v našem těle je tlusté střevo, proto bychom mu měli věnovat zvýšenou péči a dopřávat mu vhodnou pravidelnou stravu s dostatkem zdravých tuků pro jeho promaštění (ghí, olivový olej, lněný olej,…).

Jedním ze základních doporučení pro vyrovnání, tedy snížení váty, je PRAVIDELNOST. V režimu spánku a bdění, v jídle, v jógové praxi. Budete-li každý den ve stejný čas vstávat i chodit spát (nejlépe chodit spát před 22h a vstávat kolem 6h), pravidelně jíst i provozovat jakékoli pohybové aktivity, vaše tělo i mysl budou celkově klidnější a vy se budete cítit odpočatí a plní energie. Zvláštní pozornost je třeba věnovat večeři, která by měla být teplá a ideálně v čase kolem 18 – 19 hodiny tak, abychom ji dokázali dobře strávit před ulehnutím ke spánku.

Chcete-li opravdu prospět vašemu trávení, zařaďte tři pravidelná jídla denně (+ svačinku, je-li třeba). V tomto období bychom měli všechna jídla mít TEPLÁ. Studená strava, čerstvé ovoce i zelenina zvyšují vátu a zpomalují trávení. Kaše, polévky, jídla z jednoho hrnce, dlouho dušená jídla, masa, vývary, zapečená zelenina, dušené ovoce, … – to vše jsou pokrmy vhodné pro období váty. Zahřát se můžeme i vhodnou volbou koření, jako je zázvor, skořice, hřebíček, badyán nebo chilli. Mezi jídly pijeme ideálně teplou vodu.

Pro snížení suchosti těla i sliznic je vhodné jednou za čas absolvovat MASÁŽ TEPLÝM SEZAMOVÝM OLEJEM (abhyanga) nebo alespoň jednou týdně provést samo-masáž nahřátým sezamovým olejem a dát si dvacetiminutový relax v horké vaně (bez klihy, mobilu i sklenky vína). Pro předcházení nachlazení a rým způsobených vysušenými sliznicemi nosu se doporučuje každý den vymazávat nebo vykápnout nosní dírky sezamovým olejem. Čas od času je možné provést také výplach nosu slanou vodou (jala netí).

Smyslovým orgánem, který náleží dóše váta, jsou uši. Proto o ně v tomto období zkusme více pečovat, aby nebolely a nebyly přetížené přemírou podnětů. Jednou z příčin nemocí je podle Ajurvédy také neadekvátní zatížení smyslových orgánů (ve smyslu mnohosti i druhu vjemu). I ušní dírky můžeme promazávat sezamovým olejem. Zkusme si každý den dopřát chvíli, kdy budeme sami se sebou v TICHU. Bez televize, rádia, hluku aut, rozhovorů lidí, …

Pozvěme do svých dnů také aspoň chvilkové MEDITACE, relaxace, dechové techniky. Na náš přetížený nervový systém to bude mít opravdu nedozírný vliv.

Váta je energií pohyblivou, dynamickou, proto zkusme už tento element více nezvyšovat zbytečným nadměrným pohybem, který by nás jen vyčerpával. Vždyť podívejme se kolem sebe. Příroda spí, stromy stáhly energii ke kořenům, zvířata spí nebo jsou v hybernačním stavu. Nikdo a nic nechce vydávat zbytečně energii navíc a vědí proč.

Vytvořte si nějaký RITUÁL. Něco, co budete dělat opravdu vědomě, s jasným záměrem. Může to být cokoli malého a vůbec to nemusí zabrat spoustu času. Může to být třeba „jen“ každodenní zápis do deníku vděčnosti, pět minut dechu do břicha nebo zapálení vonné tyčinky pro opečování energie vašeho domova.

Text a foto: Lucie Martinová