Eva Zikuda

Eva Zikuda

lektorka jóga pro zdravá záda a hravé jógy

Před 12 lety, po rozsáhlém úrazu páteře, Eva hledala způsoby, jak se nenásilně vrátit do “normálního” života a jakým způsobem pracovat s trvalými následky, které její tělo postihly.

Před úrazem vždy vyhledávala dynamické, rytmické a rychlé sporty, jóga pro ní byla proto velkým šokem. Ale na svoji první lekci šla k Daně Beierové, a postupně začala objevovat benefity pravidelného praktikování. Některé ásany vyžadují pro ní značné úpravy, některé nesmí praktikovat vůbec. Proto v jejích lekcích kombinuje poznatky z oblasti rehabilitace, jógy a funkčního cvičení. Eva se zaměřuje hlavně na zvládnutí efektivního zapojení středu těla (hlubokého stabilizačního svalového systému páteře), techniku správného dýchání a jeho rozvoj pro zlepšení zdraví a nápravu nevhodných pohybových stereotypů. Těchto znalostí využívá i při dětských hravých lekcích.

Jóga se stala nezbytnou součástí jejího života. Je veškerou vědomou činností během dne i noci, tedy i prostředkem, jak pomoci lidem ke zdravého pohybu i mysli.

Jaká byla a je Tvá cesta jógy?

Velké hledání, neustálé učení a sebepoznávání. Po rozsáhlém úrazu páteře, jsem hledala způsoby jak se nenásilně vrátit do “normálního” života a jakým způsobem pracovat s trvalými následky, které moje tělo postihly.

Jaká je Tvoje nejoblíbenější jógová pozice?

Adhó mukha švánásana (pes hlavou dolů) pro mě je opravdu odpočinková. V pozici protahuji celou přední část těla a posiluji zadní stranu těla, paže, rozvíjí hrudní dech, zvyšuje kapacitu plic a zmírňuje depresi.

Jaký je Tvůj každodenní rituál?

Ranní sprcha, většinou se snažím, aby byla chladná, ale v zimních měsících je to většinou náročnější.

Jaká kniha Tě inspiruje?

Ráda si listuji v Knize o štěstí od Matthieu Ricard.

Jaké je Tvé srdeční místo?

Amed na Bali a jedna lavička v Poděbradech na „Čábelně“:o)

Která barva je barvou Tvého šatníku?

Jednoznačně černá, ale našli bychom i pár denimových kousků a určitě i nějaké zelené.

Na čem ujíždí Tvoje chuťové buňky?

Na výborném zeleném čaji, ale i na kávě a čokoládě.

Bez jaké věci nevyjdeš z domu?

Bez brýlí, jak dioptrických klasických, tak dioptrických slunečních. Mám hodně dioptrií a ještě mi nedělá dobře ostré světlo, takže bez nich opravdu ani na krok.

Jak Ti, v současné životní situaci, nejvíc pomáhá jóga?

„Normálně“ žít a pohybovat se.

Simona Vlasáková

Simona Vlasáková

lektorka dětské a teen jógy

Simona vede hravé lekce dětské jógy pro věkové rozmezí 3-9 let a také lekce -náctileté ve věku 9-16 let. Sama je matkou tří dětí a cvičení s dětmi ji baví, inspiruje a nepřestává příjemně udivovat.

Simona absolvovala akreditovaný seminář Cvičitele jógy II. třídy pod Českou asociací dětské jógy u Hanky Luhanové. Vystudovala vysokou školu obor speciální pedagogika a v současnosti pracuje jako spec. pedagog v léčebně dr. Filipa.

Jaká byla a je Tvá cesta jógy?

Na tuto pohodovou cestu jsem se vydala před osmi lety. Potkala jsem shodou náhod spoustu zajímavých lidí, kteří mě ovlivnili a svým způsobem ovlivňují dodnes. V prvé řadě velký dík patří Hance Luhanové, díky ní jsem se do jógování s dětmi pustila s vervou a nadšením. Nesmím opomenout na skvělé holky, které jsou v jejím týmu. Dostala jsem šanci
být součástí projektu Malá jóga, který mi v dnešní době připadá důležitý.

Jaká je Tvoje nejoblíbenější jógová pozice?

Na tuhle otázku by za mě mohly odpovědět mé jógové děti – mou oblíbenou pozicí je SLUNCE, a to asi proto, že miluji léto. A děti by jistě hned zakřičely, že mou oblíbenou pozicí je i SRNKA, pro kterou máme náhradní pojmenování – POHODIČKA. Prostě slunce, léto, louka, knížka…

Jaký je Tvůj každodenní rituál?

Každodenní ranní cvičení „Pět Tibeťanů“ mě vtáhne lépe do nového dne. Bez toho si start dovedu už jen těžko představit. A dobrá káva mi k tomu den zpříjemní.

Jaká kniha Tě inspiruje?

Jsem velký knihomol, ale jednu jedinou knihu vybrat nedokážu. Různé žánry v různých obdobích. Próza, poezie, ale i naučná literatura v dobách studia.

Jaké je Tvé srdeční místo?

Tak to jsou jednoznačně Staré Splavy u Máchova jezera. Tam jsem trávila čas už jako malá holka a dodnes se tam velmi ráda vracím. Několikrát do roka, nezávisle na počasí, musím obejít Mácháč, vylézt na vrch Šroubený, Borný… Nádherné borové lesy, jejich vůně, skály. A nikdy nedám dopustit na rodné Poděbrady. Tady mám svoji rodinu, přátele, oblíbená
místa… neměnila bych.

Která barva je barvou Tvého šatníku?

V mém šatníku převažuje bílá, šedá a černá… také mám ráda hnědou. V pestrých barvách mě nejspíš nepotkáte. Mám pestrý život!

Na čem ujíždí Tvoje chuťové buňky?

Rozhodně čokoládový fondán. Mám jedno místo, kde ho dělají úplně fantasticky. Miluju hořkou čokoládu. A pak také pořádný kus hovězího steaku s pepřovou omáčkou.

Bez jaké věci nevyjdeš z domu?

Z domu nevyjdu bez seznamu, co mám nakoupit k jídlu. Na seznam připisuji v kolik který z mých tří synů končí ve škole, jaké má ten den aktivity.

Jak Ti, v současné životní situaci, nejvíc pomáhá jóga?

Jóga je svým způsobem životní styl. Nabíjí mne energií a zároveň uklidňuje, a to nejen samotným cvičením. Pozitivně vnímám, jako lektorka jógy pro děti, reakce dětí při lekcích, od těch nejmenších až po teenagery. Všichni mě velmi obohacují, každá věková kategorie jinak, ale moc si toho považuji. Jsou to signály, které mě ujišťují o užitečnosti mého počínání.

Text i fotografie: Simona Vlasáková

Aneta Borovičková

Aneta Borovičková

lektorka flow jógy, jemné jógy a dětské jógy

Jóga přišla Anetě do života nenápadně před 7 lety, už v něm zůstala a získala v něm čestné místo. Jóga je pro ni terapií, setkáním sama se sebou, hýčkáním sebe sama. 

Jóga je podle Anety především o jemnosti sama k sobě, respektu k vlastnímu tělu, duši i mysli. A tak s veškerou pokorou vždy poslouchá, co v daném okamžiku potřebují, což se snaží předávat i dál. Věnuje se především jemné hatha józe, vždy s ohledem na příchozí jogíny, a dětské józe.

Velkou inspirací a učiteli jsou na její jógové cetě především Irena Jarská, Veronika Carmanová a Jana Kopecká. 

Jaká byla a je Tvá cesta jógy?

Józe jsem se začala věnovat v 16 letech, tedy v roce 2012. Už od prvních lekcí jsem věděla, že je to něco, s čím je můj život “lepší”, a to mě neopustilo dodnes. Zatím mě na mé jógové cestě nejvíce ovlivnila má první učitelka Irena Jarská.
Od roku 2016 se věnuji také józe s dětmi, která mě velmi nabíjí. Cítím, že to má smysl a děti mi veškerou energii vrací mnohonásobně. V červnu 2018 jsem zakončila Školu jógy pod vedením Veroniky Carmanové a Jany Kopecké a stala jsem se lektorkou hatha jógy, čímž se mi otevřely dveře k předávání jógy také dospělým.

Jaká je Tvoje nejoblíbenější jógová pozice?

To se v průběhu času hodně mění, ale takové dvě stálice jsou pozice dítěte a stoj na hlavě. V dítěti se vždy naplno uvolním, vydechnu. Ve stoji na hlavě zase nacházím nové pohledy na věc, někdy doslova :). Také mám ráda záklony.

Jaký je Tvůj každodenní rituál?

Rituály miluju a jsou pro mě důležité. Nejraději mám svůj ranní rituál, kdy si vyhradím čas hned po probuzení, uvařím si dobrý čaj, zapálím svíčku, někdy si pustím mantry, jindy jsem v tichu a praktikuju jógu. Někdy je to meditace a jemné protažení, někdy dynamičtější jóga, záleží, na co se zrovna cítím. Ideálně toto celé trvá kolem půl hodiny, ale zvládnu vše i během pěti minut. Důležité pro mě je hezky začít den.

Dalším mým milovaným rituálem je odpolední šálek kávy, který si vychutnávám buď sama se sebou nebo s přáteli, a užiju si naplno chuť a vůni kávy, což mě nabije a naladí na další část dne.

Jaká kniha Tě inspiruje?

To jsou bez váhání Čtyři dohody. Mám pocit, že v té knize je řečeno vše a je v ní obsaženo tolik moudrosti, že bych ji mohla přečíst tisíckrát a pořád bych nepochytila všechno. Miluju i její audio verzi od Jardy Duška, tu poslouchám v autě skoro každý den.

Jaké je Tvé srdeční místo?

Nedokážu vybrat jen jedno, mám spoustu oblíbených míst, hlavně v přírodě. Mám ráda pole za naším domem, jihočeské lesy a rybníky, jihomoravské vinice a kopečky. Moc ráda cestuju, po Česku i po světě, a objevuju nová místa a hezké výhledy, ať už na lesy a kopce nebo třeba na oceán.

Která barva je barvou Tvého šatníku?

Černá. Ráda bych řekla nějakou světlejší barvu, ale mám tendenci si téměř vše koupit v černé – aniž bych věděla proč. Mám ráda ale také béžovou a bílou, výraznější barvy nenosím skoro vůbec. Mám ráda jednoduchost a v barvách a oblékaní to platí obzvlášť, cítím se tak nejlépe.

Na čem ujíždí Tvoje chuťové buňky?

Rozhodně čokoláda! Nejlépe ta kvalitní s vysokým procentem kakaa. Celkově nikdy neodolám sladké chuti, miluju domácí koláče upečené s láskou a snědené s ještě větší. Taky si často a ráda dopřávám výběrovou kávu, nejčastěji espresso.

Bez jaké věci nevyjdeš z domu?

Většinou doma nenechám knížku, kterou právě čtu. Často jezdím vlakem do Prahy, a tak si jízdu a veškeré čekání krátím čtením.

Jak Ti, v současné životní situaci, nejvíc pomáhá jóga?

Pomáhá mi vrátit se k sobě, když je toho na mě “venku” moc, pomáhá mi k odpočinku i otevřenější mysli, každý den. Jóga je pro mě velkým pomocníkem a průvodcem životem, který mi mnohokrát pomohl a nikdy nepřestanu být vděčná, že jsme se spolužačkami na gymnáziu rozhodly, že budeme chodit na jógu.

Text i fotografie: Aneta Borovičková